Lapin am­mat­ti­kor­kea­kou­lu par­hail­laan kol­mi­päi­väi­ses­sä lakossa – OAJ antoi uuden lak­ko­va­roi­tuk­sen

OAJ ja Sivista ovat ajautuneet työriitaan muun muassa saatavuuslisää koskien. Automaattista saatavuuslisää saavat tekniikan ja liikenteen opettajat.
OAJ ja Sivista ovat ajautuneet työriitaan muun muassa saatavuuslisää koskien. Automaattista saatavuuslisää saavat tekniikan ja liikenteen opettajat.
Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva

Ammattikorkeakoulujen työehtokiistassa ei ole edelleenkään löytynyt ratkaisua. Lapin ammattikorkeakoulu on parhaillaan kolmipäiväisessä lakossa ja ensi viikolla on tiedossa uusi kolmipäiväinen lakko.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ antoi maanantaina uuden, jo kolmannen lakkovaroituksen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä