Ky­syim­me Ro­va­nie­mel­lä vie­rail­leel­ta mi­nis­te­ri Mika Pou­ta­lal­ta, mihin huip­pu-ur­hei­lua tar­vi­taan

Mika Poutala (kd.) vieraili Rovaniemellä Kansallisessa liikuntafoorumissa. Huippu-urheilun tukemiseen hän löysi kolme syytä.

Entinen pikaluistelija, nykyinen ministeri Mika Poutala (kd.) vieraili Rovaniemellä Kansallisessa liikuntafoorumissa.
Entinen pikaluistelija, nykyinen ministeri Mika Poutala (kd.) vieraili Rovaniemellä Kansallisessa liikuntafoorumissa.
Kuva: Pekka Aho

Suomi jäi ilman mitaleja kesän 2024 Pariisin olympialaisissa. Sama kohtalo oli tänä syksynä Tokion yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa.

Etenkin olympialaisten jälkeen lehtien palstoilla ja toreilla päiviteltiin, kuinka tällainen on mahdollista. Olympiakomiteasta lähtivät seuraavana syksynä huippu-urheilujohtaja Matti Heikkinen sekä laji- ja kisaohjelmien johtaja Leena Paavolainen.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä