

Sotilasilmailu vaati Lapissa kuolonuhrin viimeksi lähes 40 vuotta sitten. Laskuvarjo on pelastanut monta lentäjää – Matti Kepposen jopa kahdesti.

Sotilasilmailu vaati Lapissa kuolonuhrin viimeksi lähes 40 vuotta sitten. Laskuvarjo on pelastanut monta lentäjää – Matti Kepposen jopa kahdesti.

Tilaajille
Tilaajille

Neljän hävittäjän parvi lähestyi Rovaniemen lentokenttää koillisesta. Sulavalinjaisten Fouga Magistereiden alumiininväriset rungot kylpivät kesäaamun valossa.

Hämeen lennoston osasto oli noussut ilmaan puolisen tuntia aiemmin ja pyörähtänyt sotaharjoituksessa Kemijärven suunnalla.

Seuraavalla viikolla nelikko osallistuisi taitolentonäytökseen. Siksi lyhyt paluulento Rovajärveltä Rovaniemen kentälle oli päätetty käyttää harjoitteluun.

Vajaan kolmen kilometrin korkeudessa oli ehditty tehdä ensimmäiset silmukat ja aloittaa tynnyriliikkeet, jossa ohjaaja pyörittää konettaan tämän pituusakselin ympäri.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä