Tilaajille

Ko­ti­seu­tu voi tulla lap­pi­lai­sen nuoren eteen monin tavoin, eikä aina niin mu­ka­vas­sa valossa – "En­sim­mäi­nen kysymys oli, että onko sulla poroja"

Identiteetti rakentuu erilaisista osista, ja yksi niistä on kotiseutu. Emma Onnelalla on synnyinseudustaan ristiriitaisia tuntemuksia.

Rovaniemeläinen Emma Onnela on ylpeä juuristaan, muttei koe lappilaisuutta merkittävimmäksi osaksi identiteettiään.
Rovaniemeläinen Emma Onnela on ylpeä juuristaan, muttei koe lappilaisuutta merkittävimmäksi osaksi identiteettiään.
Kuva: Katri Väänänen

Pohtiessaan juuriaan, rovaniemeläinen Emma Onnela, 24, kokee sekä kotiseutuhäpeää että -ylpeyttä. Kittilässä kasvaneella Onnelalla on ristiriitaisia tunteita kotiseudustaan.

– Minulla on aika selkeä lappilainen identiteetti. Olen saanut vahvan kulttuurisen kasvatuksen omaan kotiseutuun ja sitä ympäröivään luontoon.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä