
Koronarokotuksissa on menossa nyt neljäs kierros. Tarjotut rokotteet kannattaa yhä ottaa, sillä niillä ehkäistään vakavaa tautimuotoa.
Kuva: Jussi Leinonen
Pääkirjoitus // 30.7.2022
Korona on kurittanut Suomea ja maailmaa kahden ja puolen vuoden ajan. Tuona aikana niin pandemian etenemisessä kuin taistelussa sitä vastaan on nähty monenlaisia vaiheita, joissa riittää tutkijoille ja historiankirjoittajille ruodittavaa.
Tällä viikolla Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) tiedotti, että olemme siirtymässä koronaviruspandemiasta endemiaan. Se tarkoittaa, että virus on tullut jäädäkseen ja sitä esiintyy kaikkialla maailmassa vaihtelevalla ilmaantuvuudella. Emme siis elä enää poikkeusaikaa, vaan koronaviruksen olemassaolosta on tullut uusi normaali.