Ko­ro­na­tes­tauk­seen on tullut lisää vaih­to­eh­to­ja – miksi ko­ro­na­näy­te otetaan lap­sil­ta yhä ne­nä­nie­lus­ta?

Koronatesti otetaan tikkunäytteenä. Ensisijainen tapa on ottaa näyte nenänielusta. Kuva Mehiläisen drive-in-pisteeltä Rovaniemellä.
Koronatesti otetaan tikkunäytteenä. Ensisijainen tapa on ottaa näyte nenänielusta. Kuva Mehiläisen drive-in-pisteeltä Rovaniemellä.
Kuva: Jussi Pohjavirta

Rovaniemeläinen perheenisä sai pyynnön käyttää 7-vuotiasta lastaan koronanäytteenotossa, koska lapsi oli mahdollisesti altistunut virukselle.

Isä pyysi, voisiko näytettä ottaa lapselta jollain muulla tavalla kuin nenänielusta otettavalla näytteellä. Syynä oli lapsen aiemmat huonot kokemukset näytteenotosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä