Kolme hevosta pe­las­tet­tiin pa­la­vas­ta tal­lis­ta Ro­va­nie­mel­lä – talli tu­hou­tui tu­li­pa­los­sa täysin

Seitsemän pelastuslaitoksen yksikköä osallistui aamuyöllä hevostallin sammutukseen Rovaniemellä. Talli tuhoutui täysin, mutta henkilö- ja eläinvahingoilta säästyttiin.
Seitsemän pelastuslaitoksen yksikköä osallistui aamuyöllä hevostallin sammutukseen Rovaniemellä. Talli tuhoutui täysin, mutta henkilö- ja eläinvahingoilta säästyttiin.
Kuva: Jussi Leinonen

Hevostalli tuhoutui Rovaniemen Tapionkylässä torstaina aamuyöllä. Tallissa olleet kolme hevosta saatiin pelastettua tulipalosta.

Talonväki oli herännyt paukkeeseen noin puoli neljän aikaan aamuyöllä ja havainnut hevostallin palavan. Palokunnan ajoaika kohteeseen oli noin puoli tuntia ja sen saapuessa paikalle rakennus oli jo täyden palon vaiheessa ja rakennuksen katto oli sortunut.

Vielä on kesää jäljellä!

Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä