Kirk­ko-opas Elina Keränen tietää kum­mit­te­lee­ko Ke­min­maan ki­vi­py­hä­kös­sä – 30-vuo­ti­sen sodan aikana pal­vel­lut Kemin kirk­ko­her­ra lepää yhä la­si­kan­ti­ses­sa ar­kus­saan

Lapin Kansan päätoimittaja Sauli "Saku" Pahkasalon Lapin kiertue jatkui heinäkuussa Keminmaahan, missä hän pääsi kuulemaan useita Pyhän Mikaelin kirkkoon liittyviä tarinoita.

Elina Keräselle Keminmaan vanha kirkko on tuttu paikka, sillä kesäoppaana hän on tutustunut komean kivirakennuksen historiaan monipuolisesti.
Elina Keräselle Keminmaan vanha kirkko on tuttu paikka, sillä kesäoppaana hän on tutustunut komean kivirakennuksen historiaan monipuolisesti.
Kuva: Eemeli Hepola

Keminmaa tunnetaan muun muassa 1500-luvulla rakennetusta Pyhän Mikaelin kirkosta, jonka lattian alla lepää vuonna 1629 kuollut kirkkoherra Nikolaus Rungius. Kirkon alle on haudattu runsaasti keminmaalaisia, mutta Rungiuksen tekee kuuluisaksi se, että hänen muumioitunutta ruumistaan pääsee edelleen katsomaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä