Kir­ja­jop­pa­ri aloit­taa lii­ken­nöin­nin Tor­nios­sa – uusi kir­jas­to­au­to sai val­tion­avus­tus­ta eri­kois­kier­rok­sel­la

Torniossa ja Rovaniemellä otetaan uudet kirjastoautot käyttöön tänä syksynä. Lapissa kirjastoautojen määrä on laskussa, mutta autojen tarjoamat palvelut laajenevat.

Kirjajopparin teippauksissa on esillä muun muassa Tornion kirkko ja Kukkolankoski.
Kirjajopparin teippauksissa on esillä muun muassa Tornion kirkko ja Kukkolankoski.
Kuva: Raisa Huttunen

Tornio ja Rovaniemi saavat uudet kirjastoautot tänä syksynä.

Tornion uusi kirjastoauto Kirjajoppari aloittaa liikennöinnin maanantaina 5. syyskuuta. Autossa on muun muassa videotykki, äänentoistolaitteet, valkokangas ja säädettävä valaistus, jotka mahdollistavat esimerkiksi elokuvailtojen tai infotilaisuuksien pitämisen. Invahissi takaa esteettömän kulun pyörätuolilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä