KHO hylkäsi saa­me­lais­kä­rä­jien vaa­li­lau­ta­kun­nan kan­te­lut – vaa­li­luet­te­loon lisätyt hen­ki­löt pysyvät edel­leen luet­te­los­sa

-
Kuva: Olli Miettunen

Korkein hallinto-oikeus on hylännyt saamelaiskäräjien vaalilautakunnan kantelut, joissa vaadittiin poistettavaksi KHO:n elo-syyskuiset päätökset. Kyseisissä päätöksissä KHO kumosi ja poisti vaalilautakunnan niin kutsutut itseoikaisupäätökset. Näin ollen vuosina 2011 ja 2015 korkeimman hallinto-oikeuden päätöksillä saamelaiskäräjien vaaliluetteloon lisätyt henkilöt, joihin kantelut liittyivät, pysyvät edelleen vaaliluettelossa.

Saamelaiskäräjien vaalilautakunta katsoi kanteluissaan, että korkein hallinto-oikeus oli menetellyt virheellisesti muun ohessa sillä perusteella, että vaalilautakuntaa ei oltu kuultu asiassa lainkaan tai kuuleminen oli tapahtunut vain valittajien oikeudenkäyntikuluvaatimusten osalta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä