Ker­ros­ta­los­sa sy­ty­tet­tiin tu­li­pa­lo Ro­va­nie­men Kun­to­tiel­lä – ­po­lii­si ottanut yhden kiinni epäil­ty­nä palon sy­tyt­tä­mi­ses­tä

-
Kuva: Anssi Jokiranta

Yhtä henkilöä epäillään palon sytyttämisestä kerrostalossa Rovaniemen Kuntotiellä lauantain vastaisena yönä.

Hälytys palosta tuli noin 2.20 aikaan yöllä. Palo sijaitsi Kuntotie viidessä, kerrostalon ylimmässä eli kolmannessa kerroksessa. Pelastuslaitos sammutti palon sekä varmisti, että palo ei ole levinnyt asunnosta muihin tiloihin.

Savukaasulle altistuneille järjestettiin ensiapua tapahtumapaikalla
Savukaasulle altistuneille järjestettiin ensiapua tapahtumapaikalla
Kuva: Lukijan kuva

Palo aiheutti savuhaittaa rappukäytävään, ja savukaasuille altistuneet saivat ensiapua tapahtumapaikalla. Vakavilta henkilövahingoilta kuitenkin vältyttiin.

Pelastuslaitos tuuletti kerrostalon ja asukkaat pystyivät palaaman omiin koteihinsa yön aikana.

Poliisi otti tekopaikalta kiinni yhden henkilön, jota epäillään törkeästä tuhotyöstä.

Paikalla oli useita palo- ja pelastuslaitoksen yksiköitä.

Olitko paikalla? 

Lähetä kuva tai video sähköpostitse osoitteeseen toimitus@lapinkansa.fi tai tämän lomakkeen  kautta. Lähetettyjä kuvia ja videoita voidaan käyttää uutisoinnin yhteydessä. 

Kuvaathan hyvien tapojen mukaisesti. Muista, että onnettomuuspaikalla ei saa häiritä viranomaisten tai pelastajien työtä tai avunsaantia. 

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä