Ke­min­maas­ta ko­toi­sin olevien kak­sos­vel­jes­ten tun­ne­li­so­ta­oi­keu­den­käyn­ti jatkuu – kuu­kau­sia vi­ran­omaisil­ta ka­dok­sis­sa ollut syy­tet­ty saatiin oi­keu­den eteen

Veljeksiä syytetään Helsingin käräjäoikeudessa maanpetosrikoksiin lukeutuvasta turvallisuussalaisuuden paljastamisesta.

Helsinki
Mikko Vapalle (oik.) luettiin syytteet maanantaina.
Mikko Vapalle (oik.) luettiin syytteet maanantaina.
Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva

Viranomaisilta kuukausia kateissa olleelle, salaliittoteorioita levittäneelle Mikko Vapalle luettiin viimein maanantaina syyte turvallisuussalaisuuden paljastamisesta, kun Helsingin käräjäoikeudessa jatkui pääkäsittely niin sanotussa tunnelisotajutussa.

Turvallisuussalaisuuden paljastaminen lukeutuu maanpetosrikoksiin.

Hänen kanssasyytettynsä, kaksosveli Marko Vapa vastasi syytteeseen jo tammikuussa. Mikko Vapa ei tuolloin saapunut oikeuteen, ja hänet määrättiin vangittavaksi poissaolevana. Ylen mukaan viranomaiset saivat Mikko Vapan kiinni toissa viikolla.

Syyttäjän mukaan Keminmaasta kotoisin olevat veljekset julkaisivat tammikuun 2021 ja lokakuun 2023 välisenä aikana netissä erittäin yksityiskohtaisen kartan Suomen tunneliverkostoista sekä puhuivat muun muassa sotilaskohteiden lähistöllä olevista tunneleista Youtube-videoilla. Tiedot olivat syyttäjän mukaan omiaan aiheuttamaan vakavaa vahinkoa Suomen turvallisuudelle ja maanpuolustukselle.

"Julkisia tietoja"

Mikko Vapa istui maanantaina käräjäoikeudessa rennon oloisena, kun häntä kuvattiin istunnon aluksi. Hän kirjasi istunnon aikana mukanaan olleeseen vihkoon usean sivullisen verran tekstiä.

Vapan puolustusasianajajan Jukka Aution mukaan kerätyt tiedot ovat olleet julkisia ja kenen tahansa saatavissa.

– Kenen tahansa on aikaa ja vaivaa käyttämällä ollut, ja on edelleen, mahdollista tehdä tämä, Autio sanoi puolustuksen asiaesittelyssä.

Erikoissyyttäjä Hannu Koistinen huomautti, että suomalaisessa yhteiskunnassa on varsin paljon erilaista tietoa, johon on vapaa pääsy, mutta myös kohteita, joihin pääsy on kielletty.

Syyttäjän mukaan osa veljesten keräämästä tiedosta on vaatinut ulkopuolisilta esimerkiksi aidoin suljetuille alueille menemistä ja kohteiden kuvaamista kieltomerkkien vastaisesti.

– Puhutaan ilmiönä tietojen kumuloitumisesta. Eli tiedot, jotka eivät yksittäisenä olisi (Suomen turvallisuudelle ja maanpuolustukselle) vaarallisia, mutta kun ne kootaan yhteen, ollaan aivan eri kysymysten äärellä, Koistinen sanoi syyttäjän asiaesittelyssä.

Puolustusasianajaja Autio kuvasi, että veljekset ovat kartoittaneet julkisista lähteistä tiettyjä kohteita ja "tulleet samalla luoneeksi jotain, josta syntyy salaisuus".

– Kysymys kuuluu, että mistä kohtaa siitä tulee (lainvastainen) teko ja missä vaiheessa syntyy tahallisuus, Autio sanoi.

Motiivi jäi epäselväksi

Erikoissyyttäjä Koistinen sanoi, että veljesten motiivi jäi tutkinnassa epäselväksi.

Hän kertoi, että tutkinnassa nousi esiin tunnelisotateoria, jonka mukaan valtiot käyvät maanalaista sotaa maan alla olevissa tunneliverkostoissa. Syyttäjän mukaan esitutkinnassa ilmeni viitteitä myös muista vaikuttimista, mutta niitä ei käsitelty istunnon julkisessa osuudessa.

– Pidän selvänä, ettei kyse ole tyhmyydestä tai ajattelemattomuudesta, koska molemmat veljekset näyttäytyvät älykkäinä, Koistinen sanoi.

Esitutkinnassa ei syyttäjän mukaan saatu näyttöä siitä, että syytetyillä olisi ollut selkeää Suomen vahingoittamistarkoitusta, minkä vuoksi rikosnimikkeenä ei ole esimerkiksi vakoilu tai törkeä vakoilu.

Esitutkinnassa veljekset sanoivat, että heidän tarkoituksenaan oli vain jakaa ihmisille tietoa tunneleista.

Maanantain istunto käräjäoikeudessa alkoi julkisena, mutta syytteenluvun ja asiaesittelyiden jälkeen käsittely jatkui salaisena käräjäoikeuden kellarikerroksessa sijaitsevassa turvasalissa.

Veljesten lisäksi syytettynä on Mikko Vapan puoliso Anne Vapa, jota syytetään avunannosta tekoon. Kaikki kolme kiistävät syytteet.

Lapin Kansa julkaisee epäiltyjen nimet poikkeuksellisesti jo käräjäkäsittelyn aikana, koska heitä on epäilty maanpetosrikoksiin rikoslaissa kuuluvasta teosta sinä aikana, kun he olivat ehdolla eduskuntavaaleissa.

Kaikki kolme olivat ehdolla vuoden 2023 vaaleissa, Mikko ja Anne Vapa olivat Kristallipuolueen ehdokkaita Oulun vaalipiirissä ja Marko Vapa Valta kuuluu kansalle (VKK) -puolueen ehdokas Lapin vaalipiirissä.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä