Kemin keskustassa tyhjillään olleen liikerakennuksen purkaminen on edennyt sen näkyvimpiin osiin.
Tiistaina kaivinkone alkoi rikkoa rakennuksen päädyssä ollutta kuusi metriä korkeaa lasinäyteikkunaa. Tämän takia aamulla puoli yhdeksän aikaan kuului lasinkilinää.
Rakennuksen Keskuspuistokadulla sijainnut matalampi siipi on jo purettu kokonaan. Purku etenee Kauppakadulle lähiaikoina.
Koko liikerakennus oli pitkään tyhjillään ja ilkivallan kohteena. Kaupunki lunasti rakennuksen itselleen ja varasi määrärahan purkukustannuksiin tälle vuodelle. Purkutyöt käynnistyivät kesällä.
Kilpailutuksen kautta purku-urakoitsijaksi valittiin Umacon oy Kouvolasta. Purku-urakan hinta on 298 000 euroa.
Työpäällikkö Heikki Kylmänen Umacon oy:stä ei vielä halua ottaa kantaa, milloin kaikki on valmista.
Työtä on teettänyt alkuvaiheessa asbesti, jota oli enemmän ja eri paikoissa kuin oli ollut tiedossa. Nyt kaikki asbesti on poistettu, joten Kauppakadun puolen purkua ei asbesti enää haittaa.
Purkamisessa suurin osa on konetyötä. Kauppakadulla purkurakennuksessa on ihan seinässä kiinni asuttu kerrostalo.
– Siinä kohtaa purkaminen tehdään kaivinkoneella, käsipelillä ja sahaamalla, riippuen siitä, miten se on kiinni talossa, Kylmänen toteaa.
Aiemmin keväällä Lapin Kansa kertoi, että urakoitsija täyttää tontille jäävän montun ja tasoittaa sen niin, etteivät hulevedet valu naapuritontille. Lisäksi urakoitsija jättää naapuritaloa vasten montun, jotta he voivat vesieristää oman sokkelinsa.
Purettu tontti maisemoidaan vihreällä. Päätöksiä tontin jatkokäytöstä ei ole tehty, mutta kaavaa ei olla muuttamassa.
Umacon oy on purkanut Kemissä aiemmin Oklaholmankadulta kolme kerrostaloa. Siellä purkuhanke aloitettiin vuoden 2023 puolella ja se valmistui vuonna 2024.