Ke­mi­jo­ki oy:n me­ga­han­ke etenee Ke­mi­jär­vel­lä – Ai­lan­gan­tun­tu­rin pump­pu­voi­ma­lan ra­ken­ta­mi­sen on tar­koi­tus alkaa vuonna 2029

Toteutuessaan hanke olisi noin 800 miljoonan euron investointi. Pumppuvoimala on saanut Kemijärvellä suurta vastustusta.

Kuvassa Kemijärven Ailangantunturi ja siellä oleva Tunturilampi, johon tulisi Kemijoki oy:n pumppuvoimalaitoksen yläallas. Kuva otettu lännestä itään päin vuoden 2024 kesällä.
Kuvassa Kemijärven Ailangantunturi ja siellä oleva Tunturilampi, johon tulisi Kemijoki oy:n pumppuvoimalaitoksen yläallas. Kuva otettu lännestä itään päin vuoden 2024 kesällä.
Kuva: Kemijoki oy

Kemijoki oy on jättänyt Ailangantunturin pumppuvoimahankkeen vesi- ja ympäristölupahakemuksen sekä voimajohtoa koskevan lupahakemuksen.

– Hanke etenee nyt seuraavaan vaiheeseen. Iso määrä lupia on jätetty sisään ja tästä jatkuu tiivis yhteistyö viranomaisten kanssa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä