Tilaajille

"Kelejä on ollut, mutta näin huonoa kun­nos­sa­pi­toa ei kos­kaan" – bus­si­kus­kin matka Ro­va­nie­mel­tä So­dan­ky­lään kesti lähes 16 tuntia

Rovaniemen ja Sodankylän väliin jumahtanut linja-autonkuljettaja ihmettelee kunnossapidon hitautta Lapin pääkallokeleillä. Hänen mukaansa oli vain hyvää tuuria, ettei Nelostiellä käynyt pahemmin.

Kokenut linja-autonkuljettaja toivoo, että hiekoituksen hitauden syy selvitettäisiin ja siitä otettaisiin opiksi tulevia liukkaita varten.
Kokenut linja-autonkuljettaja toivoo, että hiekoituksen hitauden syy selvitettäisiin ja siitä otettaisiin opiksi tulevia liukkaita varten.
Kuva: Anssi Jokiranta

– Kelejä on ollut, mutta näin huonoa kunnossapitoa ei koskaan, linja-autonkuljettaja Tapio Koski päivittelee.

Koski on ajanut linja-autoa Lapissa vuodesta 1984. Sunnuntaina hän lähti Rovaniemeltä Sodankylää kohti kello 17.45.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä