Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ke­la-tak­si­kul­je­tus­ten pitää to­teu­tua luo­tet­ta­vas­ti

Sairaanhoitaja Suvi-Marika Alajärvi kertoi (LK 31.5.) Kela-taksikuljetuksesta, joka peruttiin vain puoli tuntia ennen tilauksen mukaista lähtöaikaa. Matka oli tilattu kehitysvammaisten asumisyksikön asiakkaalle. Alajärven mukaan vastaavia tilanteita on asumisyksikössä ollut aiemminkin.

Pahoittelemme, että taksikuljetukset eivät ole toteutuneet kaikilta osin luotettavasti. Tämä on erityisen ikävää, kun taksin asiakkaana on henkilö, jonka matkan järjestäminen vaatii avustajan, omaisen tai hoitohenkilökunnan etukäteisvalmisteluja, jotta matka onnistuisi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi