Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Kau­pun­ki sel­vit­ti kiin­teis­tö­jen tul­va­vaa­raa – Katso kar­tas­ta oman talosi uh­ka-ar­vio

Kaupunki tähdentää, että kartat on laadittu kiinteistönomistajien varautumisen avuksi. Vahinkoja voi syntyä myös niihin kiinteistöihin, joita ei ole merkitty tulvavaara-alueiksi.

Kaupunki suojaa tulvaa vastaan jo omia kohteitaan. Nämä suojaustyöt on kuvattu Saarenkylässä ennen toukokuun puoliväliä.
Kaupunki suojaa tulvaa vastaan jo omia kohteitaan. Nämä suojaustyöt on kuvattu Saarenkylässä ennen toukokuun puoliväliä.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Rovaniemen kaupunki on julkaissut tulvavaarakarttoja, joiden avulla voi arvioida oman kiinteistön uhkaa suurtulvan varalta. Tulvaan varautuminen ja siltä suojautuminen on kiinteistön omistajan vastuulla.

Ennusteen mukaan (15.5.) Rovaniemellä ja muillakin Lapin jokialueilla on tänä keväänä suurtulvan mahdollisuus. Tulvahuippua on kuitenkin ennustettu Rovaniemellä vasta kesäkuun puolelle, joten ennusteet ovat vielä tässä vaiheessa epävarmoja. Lapin ely-keskuksen mukaan tilanne on vakava ainakin siinä tilanteessa, jos sää lämpenee nopeasti ja lisäksi tulee sateita.

Ennuste

Näin Rovaniemellä

Ennuste su 24.5.: Rovaniemellä Kemijoen tulvahuippu ajoittunee kesäkuun alkuun. Tulvavahinkoraja voi ylittyä viikon sisällä ja se ylittyy noin 80 % todennäköisyydellä.

Rovaniemen kaupungin mukaan (pe 22.5.) tulva on todennäköisesti toistuvuudeltaan noin 1/50 vuoteen. Jopa sitä suurempi tulva on hyvin mahdollinen.

Edellinen suurtulva v. 1993 oli toistuvuudeltaan yleinen, noin 1/20 vuoteen. Sitä edeltävä vuoden 1973 tulva oli hieman suurempi, toistuvuus n. 1/20 - 30 v.

Lähde: Rovaniemen kaupunki, SYKE

Tärkeät linkit

Rovaniemen kaupungin tulvatiedotussivut: Tästä

Suomen ympäristökeskuksen tulvaennuste: Tästä

Suomen ympäristökeskuksen tulvakartat: Tästä

Rovaniemen kaupungin tulvakartat (kiinteistökohtaiset): Tästä


Katso alta Rovaniemen kaupungin laatimat tulvavaarakartat

Julkaisemme alla Rovaniemen kaupungin laatimia tulvavaarakarttoja, jotka kaupunki on julkaissut omalla tulvatiedotussivullaan

Kaupunki korostaa, että kartat ovat suuntaa-antavia ja tarkoitettu riskiarvioinnin avuksi.

Katajaranta–Harjulampi

Arvioidut tulvavaarakohteet Katajarannan-Harjulammen alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet Katajarannan-Harjulammen alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Vaarala

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Vaaralan alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Vaaralan alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Saarenkylä pohjoinen

Arvio tulvavaarasta Saarenkylässä
Arvio tulvavaarasta Saarenkylässä
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Saarenkylä–Nivavaarantie

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Saarenkylän alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Saarenkylän alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Rantavitikka–Viirinkangas

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Rantavitikan - Viirinkankaan alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Rantavitikan - Viirinkankaan alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Pullinranta

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Pullinrannan alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Pullinrannan alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Paavalniemi–Alakorkalo

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Paavalniemen - Alakorkalon alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Paavalniemen - Alakorkalon alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Nivavaara

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Nivavaaran alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Nivavaaran alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Koskenkylä

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Koskenkylän alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Koskenkylän alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Jäämerentie–Koskenkyläntie

Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Koskenkyläntien - Jäämerentien alueella.
Arvioidut tulvavaarakohteet keväällä 2020 Koskenkyläntien - Jäämerentien alueella.
Kuva: Rovaniemen kaupunki

Kaupungin tulvakarttasivuilla on lisäksi Vitikanpään kiinteistökohtainen kartta.

Tulvaennuste sekä tulvakartta ovat aina suuntaa antavia ja opastavia. Tulva voi aiheuttaa tuhoja myös kiinteistöihin, joita ei ole kartoissa merkitty tulvariskialueille. Vastaavasti voi olla, ettei tulva aiheuta tuhoja kartassa tulvariskialueelle merkitylle kiinteistölle. Kiinteistön omistaja on aina itse vastuussa kiinteistönsä suojaamisesta. Suojaa kiinteistösi mieluummin liian hyvin kuin huonosti. Rovaniemen kaupunki ei ole vastuussa  niiden tulvasuojelutoimien oikeellisuudesta ja tarpeellisuudesta sekä niistä koituvista kustannuksista tai vahingoista, jotka kiinteistön omistaja tekee tämän sivun tulvariskikarttojen perusteella. - Lähde: Rovaniemen kaupunki.

Eikö oma kiinteistösi näy kartoissa? - Myös ympäristöhallinnon tulvavaarakarttoja kannattaa tuktia

Ympäristöhallinto puolestaan julkaisee sivuillaan tulvavaarakarttoja. Myös ympäristöhallinto muistuttaa, että kartat ovat suuntaa-antavia.

Ympäristökeskuksen tulvakarttapalvelu löytyy täältä. Karttaa voi zoomata ja siinä voi karttatasot-valikossa valita ennusteen toistuvuudeltaan erilaisille tulville.

–Tulvakartalta näkyy, mitkä alueet ovat tulvavaarassa erisuuruisilla tulvilla. Kartat eivät suoraan kerro, mitkä rakennukset kastuvat, koska rakennusten perustamiskorkeus voi poiketa kartoituksessa käytetystä korkeusmallista jakellaritiedot puuttuvat järjestelmästä. On myös mahdollista, että tulvavaara-alueen ulkopuolella sijaitsevien rakennusten kellaritilat voi kastua, ympäristöhallinnon sivuilla kerrotaan.


Juttua päivitetty 15.5. Lisätty Saarenkylän tulvavaarakartta.
Juttua päivitetty 24.5. Lisätty tuoreimmat ennusteet, tulvalinkkejä, tieto Vitikanpään kartasta ja uusi linkki ympäristökeskuksen tulvakarttapalveluun.
Alkuperäinen juttu julkaistu 14.5.


Kaupungin tulvapuhelin neuvoo arkisin numerossa 0800 132 211
Tiia Haapakangas

Rovaniemen kaupunki on avannut tulvapuhelimen, josta saa neuvoja tulvaan varautumiseen ja tulvauhkatilanteeseen. Puhelimessa pyritään antamaan neuvoja muun muassa tulvavaaran arviointiin ja kiinteistön suojaamiseen sekä yleiseen kunnossapitoon liittyen.

Lisäksi tulvauhasta ja tulvasta tiedotetaan kaupungin tulvasivuilla www.rovaniemi.fi/tulvatiedotus. Siellä on nähtävillä muun muassa suuntaa antavat tulvakartat, joita voi käyttää apuna oman kiinteistönsä tulvavaaraa arvioidessaan.

– On kuitenkin muistettava, että vahinkoja voi syntyä myös niihin kiinteistöihin, joita ei ole merkitty tulvavaara-alueelle, kaupungin viestinnästä huomautetaan.

Tulvasivuilla oleva Usein kysytyt kysymykset -sivu neuvoo yleisimmissä asukkaita askarruttavissa kysymyksissä. Sivua päivitetään kaupunkilaisilta tulleiden puheluiden, viestien ja esille nousseiden teemojen perusteella.

Sivuilta löytyy myös linkkejä muiden tulvatorjuntaan osallistuvien tahojen materiaaleihin, paljon yleistä tietoa kevään tulvista sekä Rovaniemen kaupungin ja Pelastuslaitoksen tekemä opasvideo kiinteistön suojaamiseen.

Kaupunki on julkaissut myös korona- ja tulva-aiheisen liitteen, joka ilmestyi keskiviikon 13.5. Uusi Rovaniemi -lehdessä. Liitettä jaetaan Uuden Rovaniemen jakelualueen ulkopuolelle erillisenä tiedotteena. Lisäksi sen voi ladata kaupungin internetsivuilla.

Rovaniemen kaupungin tulvaneuvonta p. 0800 132 211 ark. klo 12–15.