Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ka­toaa­ko us­kon­non­ope­tus kou­luis­ta?

Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä ehdottaa uskonnonopetuksen sijaan yhteisestä katsomusaineesta. Loppuuko uskonnonopetus? Miten käy pyhävapaille, jotka liittyvät kristinuskoomme?

Kyse on peruskoulun opetussuunnitelmasta ja päätehtävistä. Koululaisille pitää taata perusasiat elämässä selviytymiseen. Kuuluuko siihen tunnustuksellinen uskonnonopetus? Mihin sen katoaminen lukujärjestyksistä vaikuttaisi?

Nyt kouluissa on erikseen uskonnon ja elämänkatsomustiedon opetus. Työryhmä ehdottaa yhteiseen katsomusaineeseen siirtymistä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut