Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kas­va­tus­ta tehdään esi­mer­kin kautta

Helsingin Sanomat (6.8.) ja Lapin Kansa (6.8.) uutisoivat Rovaniemen seurakunnan nuorisotyöntekijän epäasialliseen käytökseen liittyvästä tapauksesta. Seurakunta tiedotti asiasta jo 5.8. verkkosivuillaan ja nuorisotyön Instagram-tilillä: ”Hän on epähuomiossa ja tarkoittamattaan laittanut työpuhelimen WhatsAppin tilapäivitykseen epäasiallisia kuvia itsestään.”

Julkaisut näkyivät myös seurakunnan toimintaan osallistuville nuorille. Tiedotteen mukaan työnantaja selvittää yhdessä työntekijän ja viranomaisten kanssa, miten tapahtunut käsitellään asiallisesti ja mitä seuraamuksia siitä tulee.

Tapaus ei yllätä minua, enkä pidä sitä yksittäisenä vahinkona. Kyse on pitkään jatkuneista ongelmista seurakunnan työkulttuurissa.

Some tarjoaa alustan kiusaamiselle ja muulle epäasialliselle käytökselle.
Some tarjoaa alustan kiusaamiselle ja muulle epäasialliselle käytökselle.
Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva

Työskennellessäni aiemmin Rovaniemen seurakunnassa näin, kuinka työlaista piittaamaton johtaminen ja rajaton työkulttuuri mahdollistavat asiattoman käytöksen, työpaikkakiusaamisen ja häirinnän.

Kun nostin esiin epäkohtia sain nuorisotyöstä vastaukseksi, että huumorintajuni on rajoittunut. Myöhemmin olen kuullut vastaavia kokemuksia muilta seurakunnan työntekijöiltä.

Seurakunnan johdolla ja luottamushenkilöillä on vastuu turvallisesta ja asiallisesta työyhteisöstä ja etenkin lasten ja nuorten hyvinvoinnista. Asiatonta toimintaa ei voi toistuvasti puolustella selittelyllä, työntekijän persoonalla tai hengellistämällä. Nyt on aika palauttaa terveet arvot ja luottamus Rovaniemen seurakunnan kasvatustyöhön.

Olli PylkkänenKM