Kärk­käi­sen ta­va­ra­ta­lon tulo Ro­va­nie­mel­le on taas esillä – Teol­li­suus­tien tontin maan­käyt­tö­so­pi­mus­ta kä­si­tel­lään ensi vii­kol­la kau­pun­gin­hal­li­tuk­ses­sa

Sopimuksen mukaan kiinteistöosakeyhtiö Revontulipilkki maksaisi kaupungille maankäyttösopimuskorvausta 700 000 euroa.

-
Kuva: Miila Kankaanranta

Kärkkäisen tavaratalon tulo Rovaniemelle on taas ensi viikolla esillä, kun kaupunginhallitus kokoontuu maanantaina 15. elokuuta käsittelemään tavarataloa koskevan maankäyttösopimuksen hyväksymistä.

Sopimuksen osapuolina ovat Rovaniemen kaupunki ja tavaratalo Kärkkäisen omistajien perustama kiinteistöosakeyhtiö Revontulipilkki, kerrotaan kaupungin tiedotteessa.

Sopimus koskee tonttia, joka sijaitsee osoitteessa Teollisuustie 17.  Revontulipilkin tarkoitus on rakentaa tontille tavaratalo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä