Tilaajille

Kaksi eh­dol­lis­ta tuo­mio­ta rais­kauk­ses­ta Simossa – Sekä uhri että syy­te­tyt olivat te­ko­ai­ka­na 16-vuo­tiai­ta

-
Kuva: Joel Maisalmi

Lapin käräjäoikeus tuomitsi kaksi miestä vuoden ja kymmenen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen nuorena henkilönä tehdystä raiskauksesta ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä.

Teko oli tapahtunut Simossa huhtikuussa 2018. Molemmat tuomitut olivat teon aikana 16-vuotiaita ja kiistivät heihin kohdistuneet syytteet.

Käräjäoikeus katsoi näytetyksi, että vastaajat olivat yhdessä käyttämällä hyväkseen sitä, että tekoaikaan 16-vuotias uhri on pelkotilan tai muun avuttoman tilan takia ollut kykenemätön puolustamaan itseään tai muodostamaan tai ilmaisemaan tahtoaan olleet tämän kanssa sukupuoliyhteydessä työntämällä sormen uhrin emättimeen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä