Kahvin hinta on noussut voi­mak­kaas­ti eikä paluuta ole asian­tun­ti­jan mukaan nä­kö­pii­ris­sä – ro­va­nie­me­läi­ses­sä ma­joi­tus­liik­kees­sä ha­lu­taan silti pitää kiinni eet­ti­ses­tä kah­vis­ta

Ilmastonmuutos kurittaa kahviviljelmiä ja samalla kysyntä kasvaa globaalisti. Asiantuntijan mukaan kymmenen euron kahvipaketti ei ole kestävän hintainen.

Arja ja Eero Riskilän mukaan kahvipaketti tulee ostettua hinnan noususta huolimatta. Yksi paketti riittää pariskunnalla viikoksi.
Arja ja Eero Riskilän mukaan kahvipaketti tulee ostettua hinnan noususta huolimatta. Yksi paketti riittää pariskunnalla viikoksi.
Kuva: Jussi Leinonen

– Pakko se on kuitenkin ostaa, kun on ikänsä juonut, Eero Riskilä naurahtaa Rovaniemen K-Citymarketin kahvihyllyllä.

Vaaleapaahtoinen paketti valikoitui maku–hintasuhdevertailun voittajaksi. Sopivasta hinnasta huolimatta kärryihin löysi tiensä vain yksi kahvipaketti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä