Kuka olisi osannut arvata? K-Supermarket Kauppatorin lounastiskillä asiakkaita palvelee ammattikokki, einespuolesta vastaa ammattitarjoilija ja kassaesimiehenä toimii myymäläautosta kaupanalalle 30 vuotta sitten ponnistanut myyntityön tykki. Kun soppaan lisätään vielä annos merkonomeja ja tujaus vahvoja kaupanalan tekijöitä, ei asiakas voi enempää toivoa.
– On mahtavaa, että työyhteisöön kuuluu eri-ikäisiä ihmisiä erilaisilla taustoilla. Se on myös asiakkaan etu. Itse aloitin täällä vasta kuukausi sitten, mutta vastaanotto oli heti lämmin ja avoin, K-Supermarket Kauppatorin myyjä Heidi Juotasniemi kehuu.
Työskennellessään kaupanalalla toisaalla, kantautui Juotasniemen korviin huhuja eräästä erinomaisesta kaupanalan työpaikasta. Siellä sekä työntekijät että asiakkaat ovat keskiössä ja kaikkien tarpeitaan kuullaan. Huhu osoittautui todeksi ja työnhaku poiki pestin ylistetystä työyhteisöstä.
– Olin tosi iloinen saadessani paikan. Tällä hetkellä opettelen hevi-, maito- ja leipäosastojen käytäntöjä. Minusta taitaa tulla jokapaikanhöylä, joka osaa palvella asiakasta kaikilla osastoilla, Juotasniemi nauraa.
Kauppiaat esikuvina
Reilu 30 vuotta sitten Eija Viirillä oli tähtäimessä tarjoilijanura. Kesätyöpesti Muurolan K-kaupassa ja myymäläautossa vei kuitenkin mennessään. Nyt Viiri työskentelee 18. vuotta K-Supermarket Kauppatorilla.
– Jotenkin sitä kasvoi tähän hommaan. Työ on aina ollut monipuolista ja asiakaspalvelu mieluisaa. Meillä on loistava tiimi, jota johtaa avoin ja elämäniloinen kauppiaspari, Viiri sanoo.
Myös kalaosaston vastaavana työskentelevän Meri Prännin vuonna 2012 alkanut kesätyö pääsi venähtämään ja muuttui vakituiseksi työpaikaksi K-Supermarket Kauppatorilla vuonna 2013.
– Töitä saa tehdä laidasta laitaan ja työyhteisö ja kauppiaat ovat ihan mahtavia, hän perustelee.
Puoli vuotta sitten, äitiysloman jälkeen Kauppatorilla työt aloittanut Mari Tirroniemi on seurannut tarkasti kauppiaspari Mari ja Mika Mustosen työskentelyä. Tarkasti siksi, että hän suorittaa paraikaa kauppiasvalmennusta ja tulevaisuuden tähtäimessä on kauppiaanura. Nykyiset kauppiaat tarjoavat mitä esimerkillisimmän esikuvan.
– Mari on idearikas kauppias, joka huolehtii henkilökunnasta ja tekee rohkeita päätöksiä. Viimeksi yllätyin sitä, miten nopeasti hän uskalsi investoida uusiin kalusteisiin kun niitä tarvittiin, Tirroniemi mainitsee.
Yhtä perhettä
Einespuolen vastaava Kaisu Autti tietää, mihin kaikkeen nakit ja nyhtökaura taipuvat. Ammattitarjoilijana hän osaa auttaa asiakasta paitsi löytämään oikean tuotteen, myös ideoimaan sille käyttötapoja. Ravintolataustasta on ollut etua etenkin asiakaspalvelun ja reseptientuntemuksen osalta.
– Haaste on siinä, että kaupassa asiakaskohtaamiset ovat yleensä aika lyhyitä. Itse haluan tehdä kaikkeni, että asiakkaalle jää lyhyestäkin kohtaamisesta positiivinen kokemus, Autti pohtii.
Kaupan koko 30 henkinen tiimi jakaa Autin ajatuksen asiakaspalvelun kulmakivistä: asiakastyytyväisyys syntyy tyytyväisestä työyhteisöstä. Se taas vaatii kauppiaat, joilla on sydän paikallaan. Jos joku, niin kaupalla kolmisen vuotta työskennellyt Riina Petäjäjärvi tietää, että Mustosten kohdalla asia on juuri niin.
– Olin jo Oulussa K-kaupassa Mustosten alaisena ja seurasin heitä Rovaniemelle. Siellä oli yhtä hyvä meininki kuin täällä. Olemme yhtä perhettä ja jokainen saa olla oma itsensä. Toivomme sen välittyvän myös asiakkaille, hän kuittaa.