"Jos emme itse kerro his­to­riaam­me, joku muu kertoo sen" – Aku Lou­hi­mie­hen ohjaama Lapin sota saa en­si-il­tan­sa lo­ka­kuus­sa

Lapin sota on jäänyt suomalaisessa elokuvassa muiden sotien varjoon. Nyt ohjaaja Aku Louhimies nostaa sen valkokankaalle.

Ohjaaja Aku Louhimies kertoo kiinnostuksen sota-aiheeseen syntyneen Ukrainan ja maailmanpoliittisesta nykytilanteesta.
Ohjaaja Aku Louhimies kertoo kiinnostuksen sota-aiheeseen syntyneen Ukrainan ja maailmanpoliittisesta nykytilanteesta.
Kuva: Jaakko Elenius

Elokuvaohjaaja Aku Louhimies oli vielä varusmiespalveluksen käymätön nuorukainen, kun isoisä kertoi hänelle omakohtaisen tarinan Lapin sodasta, joka käytiin syksystä 1944 kevääseen 1945. Luutnantti Paavo Louhimies oli ollut kenttäpostin päällikkönä.

Kerran sotilas oli vetänyt autoletkaa pienillä teillä rintaman takana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä