Ivalon kou­lu­kes­kuk­ses­ta vain yksi tarjous – Lehto ra­ken­taa elin­kaa­ri-mal­lil­la

Inarin kunnan Ivalon uuden koulukeskuksen rakentamisen hankintailmoitukseen tuli vain yksi tarjous, jonka jätti Lehto Tilat Oy. Kunnanhallituksen mukaan se täytti hinta-laatusuhteen vertailuperusteet, joten se esittää valtuustolle tarjouksen hyväksymistä.

Koulukeskuksen toteutus on kilpailutettu elinkaarihankkeena, johon sisältyvät uudisrakennuksen rakennusurakan lisäksi ylläpito- ja käyttäjäpalvelut sekä vanhan koulurakennuksen purkamisen. Hankkeen toteuttajan vastulla ovat rakennuksen käytettävyys ja olosuhteet 20 vuoden palvelujakson ajan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä