Israelin puolustusministerin Israel Katzin mukaan Israel on surmannut Iranin kansallisen turvallisuusneuvoston johtajan Ali Larijanin. Katzin mukaan Larijani kuoli yöllä tehdyssä iskussa.
Larijani on ollut yksi Iranin vaikutusvaltaisimpia miehiä sen jälkeen, kun maan ylin johtaja Ali Khamenei kuoli Israelin tekemässä iskussa. Larijania jopa spekuloitiin Khamenein seuraajaksi.
Larijani on hoitanut maassa käytännön tehtäviä. Hän esimerkiksi vakuutteli viime viikolla sosiaalisessa mediassa Iranin jatkavan sotaa kunnes Yhdysvallat katuu hyökkäystään.
Iran ei ole toistaiseksi kommentoinut Larijanin mahdollista kuolemaa. Kyseessä olisi käynnissä olevan sodan merkittävin salamurha sitten Khamenein surmaamisen.
Myös Basij-johtajan kerrotaan kuolleen
Israelin asevoimat kertoi aiemmin surmanneensa myös iranilaisen puolisotilaallisen Basij-joukkojen johtajan Gholamreza Soleimanin. Israelin asevoimien mukaan Soleimani surmattiin Teheraniin tehdyssä iskussa.
Islamilaisen vallankumouksen jälkeen perustettu vapaaehtoisista koostuva Basij-turvallisuusjoukot toimivat Iranin vallankumouskaartin alaisuudessa. Israel on sanonut Basij-joukkojen johtaneen Iranin tammikuisten mielenosoituksien alistamista.
Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan mielenosoituksissa kuoli tuhansia ja pidätettiin kymmeniätuhansia ihmisiä.
Katz sanoi Larijanin ja Soleimanin liittyneen Khamenein seuraksi "helvetin syvyyksiin".