Tilaajille

Inari, Uts­jo­ki, Sa­vu­kos­ki ja Pel­ko­sen­nie­mi läh­te­vät mukaan So­dan­ky­län pe­rus­ta­maan ate­ria­pal­ve­lu­ja tuot­ta­vaan yhtiöön

Yhtiön mukaan tarkoituksena on edesauttaa maakunnan alueellisen ruokatuotannon elinvoimaisuutta ja ylläpitää mikrotason yrittäjyyttä.

Sodankylän kunta katsoi, että oman in house -yhtiön kautta se pystyy turvaamaan lähiruokahankinnat myös hyvinvointialueen toiminnan käynnistymisen jälkeen.
Sodankylän kunta katsoi, että oman in house -yhtiön kautta se pystyy turvaamaan lähiruokahankinnat myös hyvinvointialueen toiminnan käynnistymisen jälkeen.
Kuva: Anssi Jokiranta/arkisto

Sodankylän kunnan perustamaan in house -yhtiöön, Pohjois Lapin Ruoka oy:hyn, ovat päättäneet liittyä myös Inarin, Utsjoen, Savukosken ja Pelkosenniemen kunnat, tiedottaa Sodankylän kunta.

Kunnan mukaan myös Lapin hyvinvointialueen kanssa on käyty neuvottelu ja sille on tehty esitys yhtiöön liittymisestä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä