Il­ma­tank­kaus vaatii huip­pu­luo­kan tark­kuut­ta ja täy­del­lis­tä yh­teis­työ­tä - Lapin Kansa pääsi seu­raa­maan, kun yh­dys­val­ta­lai­set ja suo­ma­lai­set har­joit­te­li­vat yhdessä Lapin tai­vaal­la

Asiantuntija pitää yhteisharjoitusta merkittävänä, sillä se tarjoaa mahdollisuuden harjoitella sellaisten välineiden ja kyvykkyyksien kanssa, joita Suomella ei itsellään ole.

Ohjaamossa kapteenit Patrick Gilbert (vas.) ja Jarod Suhr keskustelevat teknisen kersantti Corbin Tittuksen kanssa ennen lentoon lähtöä.
Ohjaamossa kapteenit Patrick Gilbert (vas.) ja Jarod Suhr keskustelevat teknisen kersantti Corbin Tittuksen kanssa ennen lentoon lähtöä.
Kuva: Maria Arro

Kello on 5.40 aamulla.

Seison yhdessä muiden median edustajien kanssa Rovaniemen lentokentän vanhan terminaalirakennuksen aulassa. Nykyisin tilat ovat Lapin lennoston käytössä.

Sotilasilmailu on myös syy, miksi ylipäätänsä olemme puolustusvoimien tiloissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä