Huip­pu­tek­no­lo­giaa on käy­tös­sä La­pis­sa­kin – monesta ro­bo­tis­ta muo­dos­tu­vat solut yleis­ty­vät eri toi­mi­aloil­la Suo­mes­sa

Monen robotin solut yleistyvät Suomessa monenlaisessa tuotannossa. Lapissa ne eivät ole vielä yleisiä, mutta tännekin on joitakin monen robotin soluja rakennettu.

– Iso osa soluista on varmasti yhden robotin soluja, mutta eivät monirobottisolutkaan harvinaisia ole. Useamman robotin soluja on käytössä aika lailla kaikilla robotiikan alueilla: logistiikassa, tuotteiden pakkauksessa elintarviketeollisuudessa, kaarihitsauksessa, pistehitsauksessa ja kokoonpanossa, Suomen robotiikkayhdistyksen puheenjohtaja Jyrki Latokartano sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä