Tilaajille

Hor­ne­teil­le tehty vuosien var­rel­la pe­rus­teel­li­sia elin­kaa­ri­päi­vi­tyk­siä – uudet hä­vit­tä­jät Lapin len­nos­toon vuonna 2026

Uusi F-35-hävittäjäkalusto korvaa Ilmavoimien Hornetit vaiheittain vuosina 2026–2030.

Horneteille on tehty vuosien varrella perusteellisia niin sanottuja elinkaaripäivityksiä koneiden pitämiseksi lentokuntoisina ja suorituskykyisinä.
Horneteille on tehty vuosien varrella perusteellisia niin sanottuja elinkaaripäivityksiä koneiden pitämiseksi lentokuntoisina ja suorituskykyisinä.
Kuva: Anssi Jokiranta

Suomi päätti vuonna 1992 yhteensä 64:n F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjän ostamisesta Yhdysvalloista. Niillä korvattiin Ilmavoimien ruotsalainen Saab Draken- ja neuvostoliittolainen MiG 21 -torjuntahävittäjäkalusto. Ensimmäiset neljä Hornetia laskeutuivat Suomeen marraskuussa 1995.

Alkuperäisistä 64 koneesta kaksi on tuhoutunut aiemmissa onnettomuuksissa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä