Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Hoi­dol­la voidaan vai­kut­taa syn­ty­vyy­teen

Lapsen saannin esteenä voivat olla myös terveydelliset syyt. Munasarjojen monirakkulaoireyhtymä (PCOS) ja endometrioosi ovat yleisimmät naisesta johtuvat lapsettomuuden syyt. Molempia sairastaa 10–15 prosenttia hedelmällisessä iässä olevista naisista (reilut 400 000). Heistä yli puolet joutuu kohtaamaan lapsettomuuden.

Meidän tulisi kiinnittää huomiota hedelmällisyyden turvaamiseen varhaisella diagnosoinnilla ja oikea-aikaisella hoidolla. Endometrioosissa diagnoosiviive on 6–9 vuotta ja PCOS:ssa diagnoosi saadaan usein vasta lapsettomuushoitojen yhteydessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi