"Hel­pot­tu­nut olo" – uu­dis­te­tut pää­sy­ko­keet käyn­nis­tyi­vät Ro­va­nie­mel­lä, nyt suu­rim­paan osaan kou­lu­tuk­sis­ta haetaan yhdellä yh­dek­säs­tä pää­sy­ko­kees­ta

Lapin yliopistossa valtakunnalliset pääsykokeet eivät ole uusi asia. Taiteiden tiedekuntaan haetaan yhä omilla kokeillaan.

Jenny Mertalan ykkösvaihtoehto on päästä opiskelemaan luokanopettajaksi Lapin yliopistoon. Samalla pääsykokeella lähtivät hakupaperit myös Raumalle.
Jenny Mertalan ykkösvaihtoehto on päästä opiskelemaan luokanopettajaksi Lapin yliopistoon. Samalla pääsykokeella lähtivät hakupaperit myös Raumalle.
Kuva: Pekka Aho

– Helpottunut olo, Jenny Mertala huokaisee Lapin ammattikorkeakoulun pihalla.

Hetkeä aiemmin ranualainen Mertala on osallistunut yhteen yliopistojen yhdeksästä yhteisestä valintakokeesta.

20-vuotiaan ykköstavoitteena on päästä opiskelemaan luokanopettajaksi Lapin yliopistoon.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä