Hat­tu­temp­pu 40 vuotta jal­ka­pal­lo­uran jälkeen – ro­va­nie­me­läi­nen Raimo Pal­da­nius on esi­kois­kir­jai­li­ja, joka saa kuu­li­jan nau­ra­maan kip­pu­ras­sa

Paldanius muistaa, kuinka RoPSin puolalaisvalmentaja Jerzy Masztaler kiersi kaupungin kapakoissa kyselemässä onko joukkueen pelaajia näkynyt.

– Kuin olisi hattutempun tehnyt, kuvailee rovaniemeläinen Raimo Paldanius tunnetta, kun sai käsiinsä ensipainoksen esikoisromaanistaan Pelimiestä hakemassa.

Jalkapalloyleisö muistaa keskikentän työmyyrän ajoilta, jolloin Rovaniemen Palloseura teki nousua Suomen huipulle 1980-luvun alussa.

Paldanius joutui lopettamaan polvivammojen vuoksi hieman ennen kuin RoPS nousi aallonharjalle Suomen cupin voittoineen, SM-pronssimitaleineen ja ikimuistoisine europeleineen, mutta hän ehti kokea mitä on pelata jalkapalloa tuhansien kannattajien "moskovalaisyleisön" hurratessa oman kylän pojista kootulle joukkueelle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä