Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Mistä tulee Lapin suurin puolue? Kuun­te­le myös, mikä pu­hut­taa ra­ja­kun­nis­sa vaalien alla

Kolumni: Yksi on juh­lis­ta poissa, kun Suomen toi­sek­si suurin kan­sal­lis­puis­to täyttää ta­sa­vuo­sia

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Kolumni
Tilaajille

Häpeän vyöryvä laava

Meille kaikille ihmisille tulee hetkiä kun ajattelee, että tästä häpeästä en selviä koskaan. Minulle se sattui noin kymmenen vuotta sitten.

Meillä oli meneillään vasta-avatun kulttuurikeskus Sajoksen upeat avajaiset. Vieraita oli satamäärin ja paikalla myös tasavallan presidentti puolisoineen. Kaikki oli hienoa ja mahtavaa.

Kunnes tuli minun vuoroni pitää pieni keveähkö puhe arvon kunniavieraille, kutsutuille ja valituille. Se piti olla vain ihan pieni välipuhe kaikkien isojen ja mahtavien puheiden lomassa. Mutta siitä tulikin kaikkea muuta.

Alkusanoiksi nimittäin toivotin tasavallan presidentti Niinistön ja hänen puolisonsa rouva Aikion tervetulleiksi juhlaan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.