Pääkirjoitus

Fifan päätös myöntää MM-ki­sat Sau­di-Ara­bial­le kertoo jär­jes­töön pe­siy­ty­nees­tä, kroo­ni­ses­ta kor­rup­tios­ta ja ur­hei­lu­jär­jes­tö­jen alen­nus­ti­las­ta

Maailman seuratuin urheilutapahtuma, jalkapallon MM-kilpailut järjestetään 2034 maassa, jonka ihmisoikeustilanne kuuluu maailman huonoimpiin. Kruununprinssi Muhammad bin Salmanin johtamassa Saudi-Arabiassa muun muassa naisilla, vähemmistöillä, vierastyöläisillä ja oppositiolla ei ole oikeuksia, ja pienimmästäkin valtiollisesta niskuroinnista päätyy vankilaan tai teloitettavaksi ilman oikeudenkäyntiä.

Kansainvälisen jalkapalloliiton (Fifa) päätös ei yllättänyt ketään. Fifa tunnetaan läpeensä korruptoituneena järjestönä, joka kumartaa rahaa – sen antajalla ei ole merkitystä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi