Kuljetko sinäkin keväistä Koskikatua pitkin aurinkolasit otsalla, koska näet ilman niitä paremmin? Tai teetkö saman autoa ajaessa, koska säteet syöksyvät penkalta linsseihin haitaten näkyvyyttä? Entä nostatko laskettelulasit hississä pois silmiltä pyyhkiäksesi huurua linsseistä? Ei hätää. Niin tekee moni muukin. Yksi visiitti Fenno Optiikka Lapin toimipisteelle riittää kertomaan, ettei tarvitsisi.
– Jos näkee omin silmin paremmin kuin aurinkolaseilla, ovat lasit käyttötarkoitukseen nähden väärät. Se on todella yleistä. Useimmat omistavat vain yhdet aurinkolasit, vaikka etenkin Lapissa jokaisella olisi hyvä olla ainakin kahdet eri käyttötarkoituksiin, toteaa helmikuussa Fenno Optiikan leivissä aloittanut optikko Mikko Sandgren.
Lasit tuovat turvaa
Fenno Optiikka Lapin optikoiden mukaan kaupunkimiljöö on silmille suotuisin. Kaupunkikäyttöön riittävät yleensä perinteiset lasit, jotka voi myös huoletta valita trendikkyys edellä, koska silmiin kohdistuva rasitus pysyy yleensä kohtuullisena. Yksi huomio on kuitenkin paikallaan:
– Kaupungissa, samoin kuin autoa ajaessa polarisoidut lasit ovat paras valinta. Ne vähentävät tien kiiltoa ja parantavat näkyvyyttä, toteaa Fenno Optiikka Lapin optikko Petri Räsänen.
– Polarisointi auttaa paitsi auringossa, myös varjossa. Varjoisalla tieosuudella kuopat erottuvat paremmin, mikä on tärkeä turvallisuustekijä, hän lisää.
Turvallisuus on pääsyy siihen, miksi oikeanlaisten aurinkolasien valitseminen on ylipäätään tärkeää. Tämä korostuu etenkin keväisten ajoteiden näkyvyydestä puhuttaessa:
– Märkä, kiiltävä maantie voi heijastaa valoa niin, ettei kuljettaja näe tiessä olevia kuoppia. Ajoturvallisuus paranee oikeanlaisilla laseilla, joissa on oikealla tummuusasteella varustetut linssit, Räsänen tietää.
Lasit joka lajiin
Hiihtoloma kolkuttaa jo ovella ja tunturit kutsuvat laskukansaa. Fenno Optiikka Lapin asiantuntijoiden mukaan ensin kannattaa kuitenkin hankkia tarkoituksenmukaiset aurinkolasit. Optikkoliikkeen valikoimista löytyy jokaiseen lajiin sopivat lasit, joiden istuvuus sekä linssien voimakkuus ovat yksilöllisesti säädettävissä.
– Meillä lasit on aina säädettävissä ja laskettelulasienkin linssit saa omilla vahvuuksilla, jolloin silmälaseja ei tarvita ollenkaan. Meillä näkönsä voi käydä myös testaamassa esimerkiksi Lumitesterissä, Räsänen vinkkaa.
– Lisäksi saatavilla on myös väriä vaihtavia linssejä ja lämmitettäviä laskettelulaseja, yllättää Sandgren.