
Karu totuus kaamoksesta: tämä ajanjakso ei ole ihmisen silmille tai näölle ihanteellisin. Kylmyys ja pimeys yhdistettynä sisäilman kuivuuteen, on omiaan lietsomaan näköelinten vaivoja aina ärtymisestä kuivumiseen asti. Ja vaikkei oireita olisikaan, yksi yleismaailmallinen totuus pitää kutinsa kaikkien ihmisten kohdalla: jokainen meistä tarvitsee valoa nähdäkseen hyvin.
– Ihmissilmässä on eniten valoa ja värejä havaitsevia soluja. Siksi näkökykymme on valoisassa ympäristössä tarkka, mutta heikkenee hämärässä, Fenno Optiikka Lapin yrittäjä Petri Räsänen kertoo.
Optikko on asian suhteen kuitenkin optimistinen. Hän nimittäin tietää hämäränäön olevan tutkittavissa oleva ongelma. Ainoana Lapissa Rovaniemen Fenno Optiikalla onkin käytössään laitteisto, jolla hämäränäköä sekä silmien reagoimista valoon ja sen puutteeseen voidaan tuloksekkaasti kartoittaa.
– Näöntutkimuksessamme tutkitaan näön muutoksia valossa, hämärässä ja pimeässä. Palveluun kuuluvat myös silmien ärtymisen tutkimus ja hoito. Meiltä saa yksilölliset neuvot sekä asianmukaiset silmä- ja piilolasit, joilla vaivoja voidaan merkittävästi vähentää, Räsänen sanoo.

Hämärää näkyvissä
Tänä syksynä Räsänen on saanut kuulla yhden ilouutisen: moni asiakas, joka oli jo lopettanut talviautoilun, on pystynyt palaamaan ratin taakse. Muutoksen ovat mahdollistaneet Fenno Optiikalta hankitut lasit, joissa ”hämäränäön kontrastia” on parannettu ja linssityypit räätälöity yksilöllisten tarpeiden mukaan.
– Kontrasti tarkoittaa esimerkiksi lumen pinnan epätasaisuuksia, jotka voivat jäädä helposti huomaamatta. Oikeanlaisilla laseilla kontrastit erottuvat ja hämärässä ajaminen muuttuu mieluisammaksi ja turvallisemmaksi, Räsänen tähdentää.
Fenno Optiikka Lappi tarjoaa hämäränäön korjausominaisuuden niin silmä- kuin liikunta- ja urheilulaseihinkin. Laaja valikoima ja positiivinen palaute osoittavat, että hämäränäköä on mahdollista tutkia ja parantaa – siitäkin huolimatta, että kaikki ihmiset ovat ihmisyytensä tähden hämäränäön riskiryhmässä.
– Ikäihmiset, autoilevat ihmiset, ulkoliikuntaa harrastavat sekä näyttöpääte- ja ulkotyötä tekevät ihmiset ja niin edelleen. Tämä asia koskee ihan kaikkia, koska ihmisen silmät eivät ole parhaimmillaan hämärässä. Toista se on yöeläimillä. Ne näkevät terävästi öisin ja päivisin heikosti - jos lainkaan, Räsänen naurahtaa.