Lapin liiton tehtävänä on maakunnan strateginen suunnittelu ja alueidenkäytön yhteensovittaminen siten kuin alueidenkäyttölaki edellyttää. Maakuntakaavoituksessa osoitetaan alueiden käytön ja yhdyskuntarakenteen keskeiset periaatteet ja alueet, joiden suunnittelu vaatii ylikunnallista tarkastelua tai valtakunnallisten tavoitteiden huomiointia.
Lapissa maakuntakaavoitus on maantieteellisen laajuuden vuoksi jaettu neljään maakuntakaava-alueeseen: Pohjois-Lappi, Rovaniemi ja Itä-Lappi, Tunturi-Lappi ja Länsi-Lappi. Lisäksi laaditaan tarvittaessa vaihemaakuntakaavoja kuten esimerkiksi kaivoshankkeiden vaihemaakuntakaavat.
Tavoitteena on siirtyä seudullisesta maakuntakaavoituksesta vaihemaakuntakaavoitukseen, jossa Lapin voimassa olevat maakuntakaavat päivitetään kolmella koko maakunnan kattavalla vaihemaakuntakaavalla. Ensimmäinen vaihemaakuntakaava (laaditaan 2025–2027) sisältää liikennejärjestelmää ja turvallisuutta koskevat teemat.
Maakuntakaavoitus etenee vaiheittain. Lapin maakuntavaltuusto on hyväksynyt toukokuussa 2022 Rovaniemen ja Itä-Lapin maakuntakaavan, jossa on huomioitu muun muassa kahden suurimman Kemijärvelle suunnitellun pumppuvoimalan edellyttämä 400 kV:n uusi voimajohtoyhteys.
Tämä voimajohtotarve on näin ollen jo sovitettu maakuntakaavan rakenteeseen, eikä erillistä vaihemaakuntakaavaa sen vuoksi ole ollut tarpeen laatia. Voimajohtojen rakentaminen etenee lisäksi erillislain perusteella, ei maakuntakaavalla.
Pumppuvoimalahankkeita voidaan käsitellä kuntien yleiskaavoituksessa ja ympäristövaikutusten arviointimenettelyssä (YVA), joita Kemijärven hankkeissakin parhaillaan toteutetaan. YVA-menettelyissä arvioidaan hankekohtaisesti vaikutukset luontoon, elinkeinoihin ja asukkaisiin.
Menettelyyn saavat osallistua kaikki, joihin hanke voi vaikuttaa, esimerkiksi alueen asukkaat, järjestöt ja viranomaiset. Hankkeiden edetessä ja tarvittaessa Lapin liitto arvioi ylikunnallisen suunnittelutarpeen uudelleen.
Lapissa ei toistaiseksi ole laadittu energia- ja ilmastovaihekaavaa myöskään tuulivoimalle, koska koko maakunnan laajuista kokonaisratkaisua ei ole vielä tehty. Tuulivoimahankkeiden määrä on kasvanut nopeasti, ja Lapin liitto on vastannut tähän laatimalla 2022–2024 tuulivoimaselvityksiä, joissa on tarkasteltu muun muassa puolustusvoimien, poronhoidon ja matkailun yhteensovittamista.
Selvitykset ovat osoittaneet, että lisäarviointeja ja -selvityksiä tarvitaan vielä ennen kuin voidaan siirtyä vaihemaakuntakaavan valmisteluun energia-asioista. Tämä työ vaatii myös lisäresursseja.
Lapin liitto valmistelee parhaillaan turvallisuus- ja liikennepainotteista vaihemaakuntakaavaa. Sen jälkeen siirrytään seuraavaan vaihemaakuntakaavakokonaisuuteen, jossa on tarkoitus käsitellä laajemmin myös energiaan liittyviä teemoja – mukaan lukien mahdolliset pumppuvoimala-alueet.
Tällä välin kunnat voivat edetä omassa kaavoituksessaan, eikä tämä estä tärkeiden energiainvestointien etenemistä maakunnassa.