"E­nem­män tekoja, vä­hem­män rii­te­lyä!" – Ke­mi­jär­vel­lä mie­len­osoit­ta­jat vaa­ti­vat koko kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen eroa

Uuden kaupunginjohtajan etsiminen kestää luultavasti useita kuukausia.

Mielenosoittajien joukko odotti kärsivällisesti kaupunginhallituksen kokoukseen saapuvia virka- ja luottamushenkilöitä.
Mielenosoittajien joukko odotti kärsivällisesti kaupunginhallituksen kokoukseen saapuvia virka- ja luottamushenkilöitä.
Kuva: Katja Palmqvist

Kemijärven kaupungintalon edessä maanantaina iltapäivästä järjestettyyn mielenosoitukseen osallistui viitisenkymmentä kaupunkilaista.

Mielenilmaus sai alkunsa, kun kaupunginjohtaja Pekka Iivari irtisanoutui virastaan viime viikolla. Iivari jätti pestinsä koeajalla.

Lue lisää: Ke­mi­jär­ven kau­pun­gin­joh­ta­ja Pekka Iivari purki vir­ka­suh­teen­sa koe­ajal­la

Suurin osa mielenosoitukseen saapuneista ei halunnut lähteä erittelemään tuntojaan julkisuudessa, mutta vakuutti saapuneensa paikalle, koska kannattaa muutosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä