Lukijalta
Mielipidekirjoitus

En ymmärrä etä­töi­tä

En ymmärrä etätöiden lähes kritiikitöntä suosimista. En ymmärrä, miksi on parempi tehdä töitä kotona kuin työpaikalla. En ymmärrä, miten uudet työntekijät opastetaan ja sitoutetaan työtehtäviinsä, kun esimiehet ja työkaverit ovat kotonaan etätöissä.

En ymmärrä, miten etätöissä olevien tunnollisten työntekijöiden työuupumus estetään. En ymmärrä, miksi tekniset apuvälineet – puhelin, sähköposti, video-palaverit – ovat parempi vaihtoehto työntekijöiden ja esimiesten välisissä yhteydenpidoissa kuin työpaikalla tapahtuva henkilökohtainen keskustelu työtehtäviin liittyvistä kehittämisistä ja ongelmista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi