työtaistelut: Yk­si­tyi­sen so­siaa­li­pal­ve­lu­alan työ­rii­das­sa ei vielä sopua – uudet lakot uh­kaa­vat alkaa kes­ki­viik­ko­na

kolumni: Säh­kö­tuet olivat pa­niik­ki­rat­kai­su, jossa rahaa jaet­tiin surutta myös rik­kail­le

Mielipide: Pel­ko­sen­nie­mi ei ole krii­si­kun­ta

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Elätkö sinä?

Minua ärsyttää, että ihmiset eivät elä. Minua ärsyttää, etten minäkään elä. Liian moni miestä kuluttaa viisi päivää viikosta siihen, että haaveilee kahdesta vapaapäivästä, ihanasta viikonlopusta. Ehkä saatan ajatella, että isona nautin elämästä. Milloin olen tarpeeksi iso? Haluaisin elää nyt, mutta jos olen rehellinen, en oikein edes tiedä miten. Tiedätkö sinä?

Ihmiset välittävät liikaa siitä, mitä muut ajattelevat heistä. Olen hyvä esimerkki. Olen rakentanut elämäni muiden mielipiteiden ympärille ja pohdin liian harvoin sitä, mitä itse haluan.

Elämässä pitää olla tarpeeksi itsekäs. Jos ei ole, jää niiden onnekkaiden jalkoihin, jotka tietävät, mitä haluavat ja tekevät kaikkensa sen eteen. Onneksi elämää ei tarvitse suunnitella etukäteen. Niinpä onkin tärkeää, että jokainen tekisi sitä, mikä tuntuu itselle tärkeältä tässä ja nyt.

Me kaikki kuolemme.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.