Eka­luok­ka­lai­sil­le tar­jo­taan poh­jois­saa­men kielen lä­hi­ope­tus­ta Ro­va­nie­mel­lä

Ekaluokkalaisten pohjoissaamen täydentävä opetusta on aiemmin järjestetty Vaaranlammen koululla. Ensi syksynä opetusta tarjotaankin Napapiirin peruskoululla.
Ekaluokkalaisten pohjoissaamen täydentävä opetusta on aiemmin järjestetty Vaaranlammen koululla. Ensi syksynä opetusta tarjotaankin Napapiirin peruskoululla.
Kuva: Jouni Porsanger

Rovaniemen kaupunki tarjoaa perusopetusta täydentävää pohjoissaamen kielen opetusta 1–9. luokkalaisille. Ekaluokkalaisille opetusta on tarjottu lähiopetuksena.

Järjestetäänkö pohjoissaamen kielen opetusta lähiopetuksena ensi lukukaudella, Rovaniemen kaupungin vs. opetuspäällikkö Aku-Petteri Luiro?

– Opetus järjestetään lähiopetuksena aloittaville ykkösluokkalaisille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä