Dia­be­tes­lää­ke se­mag­lu­ti­di oli viime vuoden myydyin lääke

Kakkostyypin diabeteksen hoitoon käytettävän lääkkeen myynti kasvoi lähes kolmanneksella.

Diabateslääke oli viime vuoden myydyin lääke.
Diabateslääke oli viime vuoden myydyin lääke.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Diabeteksen ja lihavuuden hoitoon käytettävä semaglutidi oli viime vuoden myydyin lääke, tiedottaa Kela. Lääkkeen myynti kasvoi lähes kolmanneksella. Semaglutidia käytetään tyypin 2 diabeteksen hoitamiseen.

– Semaglutidin käyttö on yleistynyt viime vuosina sekä tyypin 2 diabeteksen että lihavuuden ja painonhallinnan hoidossa, Kelan erikoistutkija Kati Sarnola sanoo tiedotteessa.

Lisäksi myös esimerkiksi syöpälääkkeiden ja adhd-lääkkeiden myynti kasvoi viime vuonna. Syöpälääkkeiden myynti kasvoi kuusi ja adhd-lääkkeiden 17 prosenttia.

Aiempina vuosina Suomen myydyin lääkeaine on ollut nikotiini, jonka myynti väheni kymmenellä prosentilla edellisvuodesta. Lääkkeellisen nikotiinin myyntiluvut eivät kuitenkaan kerro nikotiinivalmisteiden kokonaismyyntimäärää, sillä lukuihin ei lueta esimerkiksi kovassa kasvussa olleita ei-lääkkeellisiä nikotiinipusseja.

Itsehoitolääkkeistä viime vuoden myydyimpiä olivat valtimotukoksen ehkäisyyn käytettävä asetyylisalisyylihappo, kipulääke ibuprofeeni ja ummetuslääke makrogoli.

Lääkkeiden kokonaismyynti oli viime vuonna Suomessa neljä miljardia euroa.

Tiedot käyvät ilmi Suomen lääketilastosta.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä