Demarit jat­ka­vat Norr­bot­te­nin suu­rim­pa­na puo­luee­na, mutta vanhaan mah­tia­se­maan ei enää päästy – Haa­pa­ran­nan Ida Kar­kiai­nen nos­tet­tiin mi­nis­te­ris­pe­ku­laa­tioi­hin

Demarit ovat pohjoisen suurin puolue, mutta takapakkia tuli vähän joka vaalissa. Ida Karkiaisen nimi on ministeriveikkailuissa.

Ruotsin siviiliministerinä talvella 2022 toiminut Ida Karkiainen on esillä tulevan hallituksen spekulaatioissa. Haaparantalainen sai vaaleissa toiseksi eniten henkilökohtaisia ääniä Norrbottenissa.
Ruotsin siviiliministerinä talvella 2022 toiminut Ida Karkiainen on esillä tulevan hallituksen spekulaatioissa. Haaparantalainen sai vaaleissa toiseksi eniten henkilökohtaisia ääniä Norrbottenissa.
Kuva: Sari Pelttari-Heikka

Norrbottenilaiset äänestivät ahkerasti sosiaalidemokraatteja, mutta aivan entiseen mahtiasemaan puolue ei enää vaaleissa päässyt. Puoluekirjo pohjoisessa on kasvanut lähes joka vaalikierroksella. Yhden asian puolueista on kasvanut merkittäviä alueellisia vaikuttajia, esimerkkinä Sjukvårspartiet eli sairaalapuolue.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä