Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Avoi­muut­ta paik­ka­ja­koi­hin

Kemin Demareiden luottamuspaikkajako aiheutti polemiikin, kun vähemmän vaaleissa ääniä saanut ehdokas sai päätöksenteon kannalta arvokkaamman paikan. Kemin meininki ei ole tuttua Suomen muissa demaripiireissä.

Luulisi, että Viivi Järvelä (sd.) olisi saanut 555 äänellään vahvan mandaatin olla kaupunginhallituksen puheenjohtaja. Nyt haisee ummehtuneelle päätöksenteolle, joka ei anna hyvää kuvaa kaupungin julkikuvasta.

Viivi Järvelä ja Pirita Hyötylä olivat SDP:n ääniharavat Kemissä.
Viivi Järvelä ja Pirita Hyötylä olivat SDP:n ääniharavat Kemissä.
Kuva: SDP

Tästä olisi varaa parantaa rutkasti. Pelissä on äänestäjien luottamus ennen kuin valtuustokausi alkaakaan.

Fakta on, että Kalle Huusko (sd.) sai 166 ääntä. Eihän se oikeuta johtamaan kaupunginhallitusta, vaikka paikallinen edustajisto päätti niin äänin 9–6.

Tämä huutaa avoimuutta. Isoissa kaupungeissa kaupunginhallituksen puheenjohtajuus vaatii ajankäytöllisesti enemmän. En tiedä, miten asian laita on Kemissä, mutta sekin on syytä selvittää äänestäjille, jos se on vaikuttanut puheenjohtajavalintaan.

Puolivillaiset selitykset äänestäjille eivät auta Kemissäkään, koska tämän ei pitäisi olla maan tapa jakaa luottamuspaikkoja. Toteutuiko luottamuspaikkajaossa tasa-arvo miesten ja naisen välillä? Sekin on hyvä selvittää.

Sami KorkiakoskiSDP:n jäsen