Mediassa ja retkeilijöiden keskustelupalstoilla on esitetty huoli siitä, että nykyinen Metsähallituksen autiotupien verkosto Pohjois-Suomessa on kokemassa tuntuvaa alasajoa. Ymmärrämme huolen ja haluamme valaista autiotupien merkitystä laajemmin.
Metsähallituksen Luontopalvelut tulee jatkossakin ylläpitämään monipuolista autiotupien verkostoa kansallispuistoissa ja erämaa-alueilla. Pohjoisessa autiotuvat ovat paitsi monipuolisen retkeilyn mahdollistavia palveluita myös tärkeitä asiakasturvallisuudelle suurilla erämaa-alueilla ja kansallispuistoissa. Tupaverkosto on keskeinen myös luontaiselinkeinojen kannalta.
Autiotupien tulevaisuus liittyy myös siihen, millaisilla retkikohteilla ne sijaitsevat. Luontopalveluissa olemme aloittaneet jatkossa ylläpidettävien retkeilykohteidemme luokittelun sen mukaan, millaisilla retkillä kohteessa käydään. Kohteen luonne kertoo siitä, minkälaista palvelua ne kävijöille ensi sijassa tarjoavat, minkä tyyppinen palveluvarustus on luonteen mukaan olennaista ja minkälainen huollon taso niissä katsotaan riittäväksi.
Maantieteellisesti suurilla alueilla, esimerkiksi yhdellä kansallispuistolla, voi olla useamman luonteisia kohteita. Autiotupaverkosto tukee kohteita, joilla vaellus tukeutuu palveluvarustukseen, kohteilla vaellus on vaativaa tai jotka ovat eräilykohteita.
Tavoitteena esimerkiksi palveluvarustukseen tukeutuvilla kohteilla on, että yöpymispaikkoja, kuten autiotupia tai laavuja on 10–20 kilometrin välein ja reitit ovat merkittyjä. Vaativilla vaelluskohteilla ja eräilykohteilla yöpymiseen tarkoitettuja sääsuojia tai kämppiä on harvakseltaan tai yksittäin. Tarkemmin retkikohteiden luonteisiin voi tutustua Metsähallituksen verkkosivuilla.
Luontopalveluilla on käynnissä valtakunnallinen tarkastelu retkeilyrakenteiden priorisoinnista. Se on välttämätöntä. Luontopalveluiden käytössä oleva rahoitus pieneni viime vuonna 11,8 miljoonalla eurolla 2023 verrattuna. Valtion tuottavuusohjelman mukaiset leikkaukset kasvavat tulevina vuosina.
Pohjois-Suomen kattava autiotupaverkosto mahdollistaa päiviä kestävien vaelluksien, myös erittäin vaativien retkien tekemisen, sekä eräilyn. Tämä ei muualla Suomessa ole mahdollista. Siksi tulemme jatkossakin huolehtimaan riittävän kattavan autiotupaverkoston säilymisestä, vaikka yksittäisiä tupia joudummekin tarkastelemaan, kun mitoitamme ylläpidettävän palveluvarustuksen kokonaisuutta resurssejamme vastaavaksi.