Tilaajille

"Ar­ve­len, että säh­kö­kat­koi­hin pitää va­rau­tua" – Moni miettii sähkön käyttöä nyt aivan uudella ta­val­la, ko­din­ko­nei­den ku­lu­tuk­sen mer­ki­tys saattaa yl­lät­tää

"Äiti sanoo, että se on joko pitkät suihkut tai Afrikan–matka".

Näin kertoo tapaamamme koululainen Minttu Vuopionperä Rovaniemeltä, kun kysymme näkemystä erittäin ajankohtaiseen asiaan, sähkön säästämiseen.

Mintun äitiä Heidi Vuopionperää vastaus hymyilyttää. Hän tarkentaa, että kotona vältetään turhaa energiankulutusta, vaikka käytössä onkin hyvähintainen määräaikainen sähkösopimus.

– Ennen energiakriisiä tehdyn sopimuksen takia meidän ei ole tarvinnut kotona varsinaisesti vähentää sähkönkäyttöä, mutta esimerkiksi työpaikalla tilanne näkyy siten, että turhaan palavia valoja sammutellaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä