"Aina välillä joku tunkee kaup­pa­jo­nos­sa iholle" – Han­ka­lim­pia ti­lan­tei­ta syntyy isoissa kau­pois­sa per­jan­tai-il­tai­sin

Koronavirus on muuttanut lappilaisten kauppa-asiointia. Useimmat noudattavat poikkeusajan varotoimia, mutta eivät kaikki.

Kirsti Maununiemi kauhoo paperipussiin irtokarkkeja Ounasvaaran K-Supermarketissa Rovaniemellä. Käsissä on siniset kertakäyttöhanskat, ja pussiin kelpuutetaan vain paperipäällysteisiä makeisia.

Koronatilanne on muuttanut monien lappilaisten kauppakäyttäytymistä. Kauppias Mats Rinne sanoo, että Ounasvaaran ruokakaupassa asioidaan normaalisti hyvin iltapainotteisesti. Viime viikkoina asiakkaat ovat jakautuneet tasaisemmin myös aamupäivälle.

Rovaniemen Citymarketissa on nykyään rauhallisinta puolen päivän molemmin puolin, sanoo kauppias Jukka Vornanen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä