Matkailu: Vaa­ral­li­siin paik­koi­hin py­sä­köi­dyt tu­ris­ti­bus­sit ja vuok­ra-au­tot kuu­men­ta­vat tun­tei­ta Ro­va­nie­mel­lä, poliisi vetoaa kul­jet­ta­jien vas­tuu­seen

Onnettomuudet: SVT: Kii­ru­nas­sa et­si­tään ka­don­nut­ta kelk­kai­li­jaa

lumivyöry: NRK: Nuori nor­ja­lais­mies kuoli lu­mi­vyö­rys­sä Nor­jas­sa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Terveyshaitat
Helteet vaarantavat terveyden
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Helteet vaa­ran­ta­vat ter­vey­den

28.06.2022 05:00
Tilaajille
Puheenaihe: Onko Suomessa nyt syytä varautua helteisiin ihan uudella tavalla? – "Rakennuksia suunnitellaan vanhoilla 1980-2010 säätiedoilla"

Pu­hee­nai­he: Onko Suo­mes­sa nyt syytä va­rau­tua hel­tei­siin ihan uudella ta­val­la? – "Ra­ken­nuk­sia suun­ni­tel­laan van­hoil­la 1980-2010 sää­tie­doil­la"

11.07.2021 12:00 2
Tilaajille
Tuulivoiman toinen puoli – "Ihmiskorvaan kuulumattoman infraäänen vaikutuksia terveyteen ei tunneta vielä tarpeeksi"
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Tuu­li­voi­man toinen puoli – "Ih­mis­kor­vaan kuu­lu­mat­to­man inf­ra­ää­nen vai­ku­tuk­sia ter­vey­teen ei tunneta vielä tar­peek­si"

21.05.2021 09:59 6
Tilaajille
Lukijalta: Tuulivoimalan lavat eivät ole vaarallista jätettä
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Tuu­li­voi­ma­lan lavat eivät ole vaa­ral­lis­ta jätettä

10.08.2020 06:00
Tilaajille
Nuuskarallia ei ole estänyt valistus, rajavalvonta, eikä korona – olisiko aika kokeilla nuuskakaupan sallimista?
Pääkirjoitus

Nuus­ka­ral­lia ei ole estänyt va­lis­tus, ra­ja­val­von­ta, eikä korona – olisiko aika ko­keil­la nuus­ka­kau­pan sal­li­mis­ta?

02.07.2020 06:00
Tilaajille