Tilaajille

Ähtärin eläin­puis­ton met­sä­peu­ro­ja muuttaa Ra­nual­le syksyn aikana

Metsäpeura on läheistä sukua porolle. Se on kuitenkin poroa kookkaampi. Kuvassa nuori metsäpeura totutustarhassa.
Metsäpeura on läheistä sukua porolle. Se on kuitenkin poroa kookkaampi. Kuvassa nuori metsäpeura totutustarhassa.
Kuva: MILLA NIEMI, METSÄHALLITUS ERÄPALVELUT

Konkurssiin hakeutuneen Ähtärin eläinpuiston metsäpeuroja siirretään syksyn aikana Ranuan eläinpuistoon. Puistolle laji ei ole uusi, sillä siellä asuu jo entuudestaan metsäpeuroja.

Ranua on metsäpeuroille vain yksi uusista kodeista, sillä 11 niistä kuljetettiin jo tällä viikolla Lauhavuoren kansallispuiston totutustarhaan Etelä-Pohjanmaalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä